SON DAKİKA AİHM HABERLERİ

Son Dakika Aihm Haberleri

 • 16:28Türkiye'de Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Paneli"Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Alparslan Altan, 2011'den itibaren 39 bin 564 bireysel başvuru aldıklarını söyledi.
 • 11:06Samanyolu Yayın Grubu, Savcı Coşkun'u HSYK'ya Şikayet EttiSamanyolu yayın grubu, bazı basın kuruluşlarının yayınlarının durdurulması içerikli talebi nedeniyle Savcı Serdar Coşkun’u HSYK’ya şikayet etti.
 • 15:03Erdoğan'a Hakaretten Yargılanan Manken Büyüksaraç Duruşmaya GelmediSosyal paylaşım sitesinden Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla hakkında dava açılan manken Merve Büyüksaraç, rahatsızlığı gerekçesiyle duruşmaya katılmadı.
 • 14:20Taştekin: İtirafçı Adı Altında İftiracıları KullanıyorlarGüvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (GÜSAM) Başkanı ve emekli Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, son bir yılda yapılan operasyonlarının tam bir 'hukuk katliamı' olduğunu savunarak, “Operasyonları yürütenler, böylesine bir hukuksuzluk için itirafçı adı altında iftiracıları kullanıyorlar.
 • 12:47Başörtüsü Mücadelesinin Simge İsmi Başörtüsü Mücadelesinin Simge İsmi "Meclis" YolundaGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - AK Parti Konya milletvekili adayı Leyla Şahin Usta'nın detay görüntüleri - AK Parti Konya milletvekili adayı Leyla Şahin Usta ile röportaj Başörtüsü mücadelesinin simge ismi "Meclis" yolunda- AK Parti Konya milletvekili adayı Usta: "Türkiye'nin geldiği noktayı anlatması bakımından adaylığımın bir anlamı var. Bunun yanında buralara kadar gelirken de ödediğimiz büyük bedeller var. Bunları söylüyoruz.
 • 12:34İlerleme Raporu, Yıllardır Sunulanların En Yapıcılarından Biriİlerleme Raporu, Yıllardır Sunulanların En Yapıcılarından Biri"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri'nin açıklaması, "İlerleme raporu, yıllardır sunulanların en yapıcılarından biri"- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri: - "(2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu) Rapor, AB'nin Türkiye'yle birçok konuda daha yoğun bir diyalog başlatma isteğinin açık bir işaretçisi. Yıllardır sunulan raporların en yapıcılarından biri" - "Türkiye'de son 10 yılda gerçekleşen hukuki reformlar ve AİHM'e başvuruların azalması, adalet alanında endişelerimiz olmasına karşın ilerlemelerin olduğunu gösteriyor"- "Avrupa olarak sığınmacı sorununu kendi içimizde yoğun şekilde tartışıyoruz.
 • 11:43Başörtüsü Mücadelesinin Simge İsmi "Meclis" Yolunda28 Şubat sürecinde öğrenim gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden başörtüsü yasağı nedeniyle atılan ve yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyan Leyla Şahin Usta, 7 Haziran'da milletvekili seçilerek başörtüsüyle Meclis'e girmeyi sabırsızlıkla bekliyor.
 • 11:10Anadolu Ajansı Özel Haber1- Alman meclis başkanından Sisi'ye mesaj Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesini neden iptal ettiğini anlattı "Mısır'daki son gelişmeler belirgin bir şekilde siyasi anlamda demokratik gelişmeden söz edilemeyeceğini gösterdi" "Böylelikle görüşme için bir dayanak kalmadı.
 • 14:10AP Ankara'ya 'Önce Medya Özgürlüğü' DiyecekAP Ankara'ya 'Önce Medya Özgürlüğü' DiyecekAvrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye hakkındaki yıllık olağan raporu bugün Strasbourg'daki genel kurul toplantılarında tartışılacak.
 • 14:42Kamulaştırma Mağdurlarına 'Torba Yasa' DarbesiKamulaştırma Mağdurlarına 'Torba Yasa' DarbesiAdana'nın Ceyhan İlçesi'nde BOTAŞ kurulduktan sonra 1975'te taşınmazları kamulaştırılan hak sahiplerinden Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde oturan Yusuf Ziya Kıymacı, Torba Yasa ile mağdur edildiklerini söyledi.
 • 12:39Cem Vakfı 3 Haziran'da AİHM Büyük Daire'de Görülecek Davaya HazırlanıyorCem Vakfı'nın, Cem evlerinin resmi ibadethane statüsünde sayılması için sürdürdüğü hukuki mücadelede sona yaklaşılıyor.
 • 01:30Almanya'daki Nsu Yeraltı Örgütünün CinayetleriAlmanya'daki Nsu Yeraltı Örgütünün CinayetleriGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Seda Başay Yıldız konuşması- Semiya Şimşek Konuşması- Carsten Ilıus röpörtaj- Detay Almanya'daki NSU Yeraltı örgütünün cinayetleri- Babası öldürülen Semiya Şimşek'in avukatı Yıldız: - "Bir hukukçu olarak Almanya'da böyle şeylerin olacağını düşünmüyordum. Onun için büyük hayal kırıklığı içindeyim"- Eşi öldürülen Elif Kubaş'ın avukatı Ilius: - "Birçok istihbarat bilgileri daha var, ortaya çıkarsa gerçekten devlet krizi gibi bir şey olabilir.
 • 19:04Hidayet Karaca'dan Mektup: Allah Var, Cezaevi Çalışanlarından Şikayet EtmiyorumHidayet Karaca'dan Mektup: Allah Var, Cezaevi Çalışanlarından Şikayet Etmiyorum14 Aralık medyaya darbe operasyonu ile gözaltına alınan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, alıkonulduğu Silivri Cezaevi’nde yeni bir mektup kaleme aldı.
 • 15:39Hakim Başer'den Star Gazetesine YalanlamaStar gazetesinin, tahliye kararı verdiği için tutuklanan hakim Mustafa Başer’in Amerika’da Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ziyaret ettiği şeklindeki haberine yalanlama geldi.
 • 14:21Muhabire, Attığı Tweetlerden 25 SoruşturmaBugün Gazetesi muhabiri Kamil Maman hakkında attığı tweetlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 25 ayrı soruşturma açıldı.
 • 14:12Almanya'daki Nsu Yeraltı Örgütünün CinayetleriAlmanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün işlediği ileri sürülen cinayetler, mağdurların avukatlarınca Isparta'daki sempozyumda anlatıldı.
 • 19:24Tutuklanan Hakimler Aym'ye BaşvurduSamanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 62 polis hakkında tahliye kararı verdiği ve reddi hakim taleplerini kabul ettiği için tutuklanan hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in avukatları Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.
 • 16:18Savcı Kara: Bize Onur ve Şeref Düştü, Diğerleri Utansın!Türkiye'yi sarsan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara, HSYK tarafından meslek ihraç edilmesine tepki gösterdi.
 • 12:19Metro Davasında KararMetro Davasında Kararİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan metro çalışmalarının gecikmesi sebebiyle her yıl milyarlarca lira zarar ettiğini belirten Nebioğlu Petrol Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aras’ın açtığı 3 milyon TL’lik tazminat davasında hakim, "idari yargıda tespit istemi olmadığından” gerekçesini göstererek davayı reddetti.
 • 20:32Doç. Dr. Sözeri: Basın Özgürlüğü İçin Medya Sahipliğinde Şeffaflık ŞartDoç. Dr. Sözeri: Basın Özgürlüğü İçin Medya Sahipliğinde Şeffaflık ŞartDoç. Dr. Ceren Sözeri, Türkiye'de basının özgürleşmesi için medya sahipliğinde şeffaflığa ve medya pazarındaki rekabet ilişkilerinin düzenlenmesi için daha etkin yasalara ihtiyaç olduğunu söyledi.
 • 15:49Tutuklamalar MİT Tırlarındaki Sis Perdesini Kaldırmaya Vesile OlabilirTutuklamalar MİT Tırlarındaki Sis Perdesini Kaldırmaya Vesile Olabilir"Suriye’ye giden MİT tırlarını durdurarak aranmaları talimatını verdikleri gerekçesi ile savcıların ve jandarma komutanının tutuklanmasının, MİT tırları üzerindeki sis perdesinin kalkmasına vesile olacağı belirtildi.
 • 14:07Mahkeme "Taksim Dayanışması'na Beraat" Gerekçesini AçıkladıTaksim Gezi Parkı'nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013'te meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe MücellaYapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 26 sanığın beraat ettiği davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.
 • 14:54Ağbaba, Bir Günde 16 Mahalleyi Ziyaret EttiAğbaba, Bir Günde 16 Mahalleyi Ziyaret EttiCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “İstanbul Maltepe ilçesinde kendini bilmez, haddini aşan bir kaymakam bununla ilgili olarak Maltepe Belediyesi’ne dava açıyor.
 • 13:34Sarkozy'ye Şok: Telefon Dinlemeleri Yolsuzluk Soruşturmasına Delil Kabul EdildiFransa'da mahkeme, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile avukatı arasındaki dinlemeye takılan telefon görüşmelerinin yasal olduğuna hükmetti.
 • 11:56Soner Yalçın'a, Bilal Erdoğan'a Hakaretten Para Cezası VerildiSoner Yalçın'a, Bilal Erdoğan'a Hakaretten Para Cezası VerildiGazeteci Soner Yalçın, yazdığı kitapta Bilal Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada bin 740 TL adli para cezasına çarptırıldı.
 • 11:50Soner Yalçın, Bilal Erdoğan'a Hakaretten Para Cezasına ÇarptırıldıGazeteci Soner Yalçın, kitabında Bilal Erdoğan ile Berkin Elvan’ı karşılaştırdığı ifadelerde Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davada 1740 lira adli para cezasına çarptırıldı.
 • 11:35Soner Yalçın'a Bilal Erdoğan'a Hakaretten Bin 740 Lira CezaGazeteci Soner Yalçın, kitabında Berkin Elvan ile Bilal Erdoğan’ı karşılaştırdığı ifadelerde Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada bin 740 lira adli para cezasına çarptırıldı.
 • 20:36Basın Konseyi'nden Sümeyye Erdoğan'a Suikast Haberlerine KınamaBasın Konseyi, CHP Milletvekili Umut Oran'ın başvurusu üzerine 'Sümeyye Erdoğan'a suikast iddialarına ilişkin ve işadamı Akın İpek'e yönelik Cem Küçük'ün yazısına oy birliği ile kınama kararı aldı.
 • 20:22Hidayet Karaca AİHM'e Başvurdu14 Aralık Operasyonu kapsamında "Terör örgütü yöneticiliği" gerekçesiyle tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
 • 17:58Hidayet Karaca, AİHM'e BaşvurduBasına yönelik operasyonda tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatları, tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle yaptıkları başvurunun Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ivedilikle incelenmemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
 • 17:47DSP Genel Başkanı Masum Türker AçıklamasıDemokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini kaydetti.
 • 13:38Hayata Dönüş Operasyonu Davası...birleştirme Kararını Yargıtay VerecekBayrampaşa Cezaevi'nde 19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleşen ve 12 kişini ölümü 29 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan "Hayata Dönüş" davasına devam edildi.
 • 16:05Av. Onat: Zulüm Maalesef Yetim Derneğine de UlaştıAv. Onat: Zulüm Maalesef Yetim Derneğine de UlaştıManisa'da geçen hafta beş derneğe "makul şüphe" gerekçesiyle yapılan polis baskınının ardından bugün altı derneğe daha baskın yapıldı.
 • 19:2729. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" EtkinlikleriMemur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, iki farklı 1 Mayıs'ın yaşandığını belirterek, "Kamu çalışanlarının, işçilerin, işsizlerin, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunları yerine maalesef vandalizm, şiddet, terör, anarşizmle ekranlar kapatıldı ve hiçbir sorun kamuoyuna yansımadı.
 • 17:00AİHM Kararını Uygulamayan Kaymakamlığa Siyah ÇelenkAİHM Kararını Uygulamayan Kaymakamlığa Siyah ÇelenkAlevi vakıf, dernek ve federasyonları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Aleviler ve cemevleri ile kararının uygulanmamasını protesto etti.
 • 15:531 Mayıs Tertip Komitesi'nden 1 Mayıs Tertip Komitesi'nden "1 Mayıs Müdahalesine" Suç Duyurusu* DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 'Başta Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere suç işleyen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. 1 Mayıs 2015'te haksız ve hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır" Haber: Hasan YIKLDIRIM Kamera: Özgür EREN İSTANBUL DHA DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2015 tertip komitesini oluşturan kurumlar olan DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına 1 Mayıs'ta yaşananlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • 15:401 Mayıs İçin Suç Duyurusunda Bulundular1 Mayıs İçin Suç Duyurusunda BulundularDisk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu 1 Mayıs Komitesi adına 1 Mayıs günü yaşanan olaylarla ilgili suç duyurusunda bulundu.
 • 14:33Çerkezoğlu: Başbakan ve İçişleri Bakanı Hakkında Suç Duyurusunda BulunacağızDİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta yaşanan olaylarla ilgili Başbakan ve İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
 • 14:23Kamu Denetçiliği Kurumunun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi (2)Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, ombudmsnalığa değinerek, "Bu mekanizma Türkiye'deki insan hakları durumunun genel olarak değerlendirilmesine fırsat verdi.
 • 13:05Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi ProjesiTBMM Başkanı Cemil Çiçek, "2014 yılında Meclis’e 540 bin üzerinde ziyaretçi geldi.
 • 11:31TBMM Başkanı Çiçek: Yatay Geçişlerle Oluşan Kurumlardan Çok Fayda GelmiyorTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Askeri Yargıtay Başkanı Hk. Tuğamiral Ahmet Zeki Liman, TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen 'Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi' açılış toplantısına katıldı.
 • 12:58İgc Başkanı Dikmen: Özgür Ülkelerin Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü Kutlarızİgc Başkanı Dikmen: Özgür Ülkelerin Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü Kutlarızİzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Türk basının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'ne 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada ve yoğun ihlallerle girdiğini belirterek, "Basını özgür olmayan ülke olarak tüm özgür ülkelerin Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutlarız" dedi.
 • 10:42İgc Başkanı Dikmen: 3 Mayıs, Kaybettiğimiz Özgürlükler İçin Mücadele Günüdürİgc Başkanı Dikmen: 3 Mayıs, Kaybettiğimiz Özgürlükler İçin Mücadele Günüdürİzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
 • 15:03Kani Beko: 1 Mayıs ile İlgili Suç Duyurusunda BulunacağızKani Beko: 1 Mayıs ile İlgili Suç Duyurusunda Bulunacağız1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'de saat 11.30'da yapılan basın açıklamasında Kani Beko, " Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele gününü, tabii ki 1 Mayıs'a yakışan bir şekilde İstanbul'da da kutlamak istiyorduk. Ancak Şişli ve Beşiktaş'ta bir araya gelen arkadaşlarımıza karşı yapılan faşist saldırılar sonrasında birçok arkadaşımız yaralandı.
 • 15:01Aleviler, AİHM Kararına Rağmen Cemevini 'Tanımayan' Kaymakama TepkiliAlevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, AİHM’nin cemevlerin yasal statüye kavuşturulması kararına rağmen Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’ın belediyenin almış olduğu ‘inanç merkezi’ kararın iptali istemiyle Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmasına tepki gösterdi.
 • 14:44Kani Beko: 1 Mayıs ile İlgili Suç Duyurusunda BulunacağızKani Beko: 1 Mayıs ile İlgili Suç Duyurusunda Bulunacağız1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'de saat 11.30'da yapılan basın açıklamasında Kani Beko; " Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele gününü, tabii ki 1 Mayıs'a yakışan bir şekilde İstanbul'da da kutlamak istiyorduk. Ancak Şişli ve Beşiktaş'ta bir araya gelen arkadaşlarımıza karşı yapılan faşist saldırılar sonrasında birçok arkadaşımız yaralandı.
 • 14:30Sendikalar 1 Mayıs'ı Değerlendirdi1 Mayıs’ta yaşananları değerlendiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da dava açmayı düşünüyoruz.
 • 13:53Disk Başkanı Beko: Adalet Bir Gün Saray Soytarılarına da Lazım OlacakDisk Başkanı Beko: Adalet Bir Gün Saray Soytarılarına da Lazım OlacakDİSK Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs olaylarında çok sayıda eylemcinin yaralandığını, 300’e yakın kişinin ise gözaltına alındığını açıkladı.
 • 12:58Kırmızı Bültenle Aranan Eski KKTC Bakanı AİHM'ye GidecekKırmızı Bültenle Aranan Eski KKTC Bakanı AİHM'ye GidecekANTALYA (İHA) – KKTC’de 1996 yılında Türk bayrağını indirmeye çalışan Rum vatandaşını öldürmekle suçlanan ve kırmızı bültenle aranan KKTC Tarım ve Orman eski Bakanı Kenan Akın, AİHM’e başvuracağını söyledi.
 • 18:25Avukat Fikret Duran: Hidayet Karaca Rehin Statüsüne GeçmiştirAvukat Fikret Duran: Hidayet Karaca Rehin Statüsüne GeçmiştirSamanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın serbest bırakılmasına rağmen mahkeme kararının uygulanmaması Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı.