SON DAKİKA ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Haberleri

 • 16:21Disk Emekli Sen'den Toplu Sözleşme EleştirisiDisk Emekli Sen'den Toplu Sözleşme EleştirisiDİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu gereğince iki yılda bir yapılan Toplu Sözleme görüşmelerinin 3 Ağustos’ta tarihinde başlayacağını hatırlatarak, “Adına toplu sözleşme denen orta oyunu başlıyor” eleştirisinde bulundu.
 • 18:13Beysülen: Adına Toplu Sözleşme Denen Orta Oyunu 3 Ağustos'ta BaşlıyorDİSK/Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, 2016, 2017 yıllarında alınacakları maaş artışlarının da belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin, istifa etmiş yetkisiz hükümetin yürütüyor olmasının görüşmelerin meşruiyetini tartışır hale getirdiği belirterek, “Adına toplu sözleşme denen orta oyunu 3 Ağustos’ta başlıyor.
 • 15:35Mardin'de Gastronomi FestivaliMardin'de Gastronomi FestivaliMardin’de bu yıl ilk kez düzenlenen 1.Uluslararası Mardin Gastronomi ve Mutfak Günleri festivaline altın şef yarışması finali damga vurdu.
 • 15:04Beü; İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı 8. Dönem Eğitimlerine...Bülent Ecevit Üniversitesi İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu, 25 Temmuz 2013 tarihinde yetkilendirilerek başladığı C Grubu İş Güvenliği Uzmanlığı 8. dönem eğitimlerine 2 şube ve 23 katılımcıyla 29 Temmuz 2015 tarihinde başladı.
 • 12:53İş Güvenliği Tedbirlerine Uymayan 76 Maden İşletmesine Cezaİş Güvenliği Tedbirlerine Uymayan 76 Maden İşletmesine CezaZonguldak'ta yılın ilk 6 ayında maden işletmelerine yönelik denetimlerde, iş güvenliği tedbirlerine uymayan 76 maden işletmesine para cezası uygulandı, bunlardan 14'ünde üretim durduruldu.
 • 11:28Madenciler Madenciler "Ferdi Kaza Sigortasına" HazırlanıyorKaranlık dehlizlerinde binlerce madencinin çalıştığı Zonguldak'ta, ağustos ayının sonuna kadar yapılması zorunlu hale gelen ferdi kaza sigortasına yönelik işletmeler hazırlıklarını sürdürüyor.
 • 11:18Madenciler "Ferdi Kaza Sigortasına" HazırlanıyorKaranlık dehlizlerinde binlerce madencinin çalıştığı Zonguldak'ta, ağustos ayının sonuna kadar yapılması zorunlu hale gelen ferdi kaza sigortasına yönelik işletmeler hazırlıklarını sürdürüyor.
 • 16:00Teb'den Kadın Girişimcilere Teminatsız Kredi DesteğiTürk Ekonomi Bankası (TEB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliğiyle kadın girişimci ve işletme sahiplerine 36 aya varan vadelerle 75 bin liraya varan teminatsız kredi imkanı sunuyor.
 • 16:39Eüaş, Termik Antrallerinin ÖzelleştirilmesiTürkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Afşin Şube Başkanı Mustafa Kılıç, "Sendika olarak gerekli mücadeleyi verdik ve batan gemiden üyelerimizi karaya çıkarttık" dedi.
 • 15:13Tse Başkanı Korkmaz AçıklamasıTürk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, yüksekte yapılan işlerde kullanılan iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının ulusal ve uluslararası standartlara göre belgelendirilmesini yapmaya başladıklarını belirterek, inşaat sektörü temsilcilerini söz konusu belgelendirme hizmetlerinden yararlanmaya çağırdı.
 • 14:31Tse'den İnşaat Sektöründeki İş Kazalarının Önlenmesi İçin Sektör Temsilcilerine ÇağrıTürk Standardları Enstitüsü (TSE) 2015 yılı itibarıyla inşaat sektöründe iş kazalarının önüne geçilmesinde kritik önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının belgelendirmesi faaliyetlerine başladı.
 • 09:33Çöllolar Kömür Havzası'nda Göçük TehlikesiÇöllolar Kömür Havzası'nda Göçük TehlikesiKahramanmaraş’ta susuzlaştırma çalışmaları sonunda dev obrukların oluştuğu ve yeni bir göçük korkusunun yaşandığı Çöllolar Kömür Havzası’nda, 4 üniversiteden uzmanlar ve devletin ilgili birimlerinin inceleme yapıyor.
 • 14:34Cengiz Holding, Maden İşçilerini İnşaata Tayin Etti, İşçiler Eylem BaşlattıCengiz Holding, Maden İşçilerini İnşaata Tayin Etti, İşçiler Eylem BaşlattıKonya’nın Seydişehir ilçesinde Cengiz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Bayavşar Kömür İşletmesi işçileri maden işçileri olmalarına rağmen çeşitli illerde inşaat sektöründe görevlendirmelerine tepki olarak iş bırakma eylemi yaptı.
 • 13:48Amelebirliği'nin 92. Kuruluş Yıl DönümüÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı'nın (Amelebirliği) kuruluşunun 92. yıl dönümü Zonguldak'ta düzenlenen törenle kutlandı.
 • 12:19Dev Obruklar Santrali ve Kömür Üretimini DurdurduDev Obruklar Santrali ve Kömür Üretimini DurdurduKahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Çöllolar bölgesinde 2011 yılında yaşanan göçükler sonucu 11 kişinin öldüğü Çöllolar Kömür Havzası ve EÜAŞ’a bağlı B Santrali, obrukların tehdidi altında.
 • 11:00Belgesi Olmayan İşçi Çalıştırmak YasaklanıyorBelgesi Olmayan İşçi Çalıştırmak Yasaklanıyorİnşaat, otomotiv ve doğalgaz sektörlerindeki 40 meslekte yeterlilik belgesi olmayan işçiyi çalıştıran işverene, işçi başına 500 lira ceza verilecek. Uygulama 26 Mayıs 2016'da başlıyor.
 • 23:53Çöllolar'da Oluşan Obruk Çalışmaları DurdurduAfşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür temin edilen Çöllolar Kömür Havzası, devasa obrukların oluşması ve göçük tehlikesi dolayısıyla yeniden çalışmalara kapatıldı.
 • 11:25Sendikalı Memur Sayısı ArttıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre, sendikalı memur sayısı geçen yıla göre 89 bin 64 artarak 1 milyon 679 bin 28 oldu.
 • 10:16Tes-İş Genel Başkanı Şahin AçıklamasıTürkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı Mustafa Şahin, alt işverenlik uygulamasının yerli yerine oturtulamaması ve doğru tespitinin yapılamaması halinde büyük sıkıntılar doğuracağını öne sürerek, "Sendika, bakanlık ve sosyal tarafların içinde olduğu kişi ve kurumlar, gerçekte 'asıl ve yardımcı iş nedir?
 • 11:16İş Güvenliği Eğitiminde Uygulamalı Eğitim Verilmeliİş Güvenliği Eğitiminde Uygulamalı Eğitim Verilmeli"10 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde, işveren veya işveren vekilleri 16 saatlik uzaktan eğitim sonunda sınavdan geçerek aldıkları belgeyle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecekler.
 • 11:10Dışlama, Ayrımcılık ve Damgalamaya Son Verecek Yasa Teklifi Meclis'e SunulduCHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 'Sosyal Uyum ve Sosyal İçerme Kanunu' teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu.
 • 15:14Bakan Çelik'in AçıklamalarıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 8 milyon emeklinin bin TL’nin altında maaş aldığı yönündeki açıklamalarına ilişkin, “750 bin emekli bin TL’nin altında alıyor.
 • 12:44Ayhan, Üst Düzey Atamaları SorduAyhan, Üst Düzey Atamaları SorduHDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan, Başbakan Davutoğlu'na üst düzey atamaların nedenlerini sordu.
 • 11:20CHP'li Özel, Mevsimlik Tarım İşçileriyle İlgili 7 Bakana 80 Soru SorduCHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, mevsimlik tarım işçileri raporunda yer alan çözüm önerilerinin hayata geçirilip geçirilmediğine ilişkin 7 bakana 80 soru yöneltti.
 • 16:14Umem Beceri 10 Projesi ile Muhasebeci Olma FırsatıAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın talebi ve işbirliğiyle açılan, "muhasebe yardımcısı" meslek kursunun başladığını bildirdi.
 • 15:55Umem Beceri'10 Muhasebe Yardımcısı Kursu İş Sahibi YapıyorUmem Beceri'10 Muhasebe Yardımcısı Kursu İş Sahibi YapıyorAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen UMEM Beceri’10 projesinin 50 işsiz genci daha Muhasebe Yardımcısı mesleğinde iş sahibi yapacağını söyledi.
 • 15:09Hdp'li Ayhan, Seçim Sonrası Atamaları Meclis'e TaşıdıHalkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, 7 Haziran seçimleri sonrası yapılan atamaları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.
 • 14:48AKP'nin Etkinliklerine Koşarak Giden Müdürler, Bizimkilere Gelmiyor'AKP'nin Etkinliklerine Koşarak Giden Müdürler, Bizimkilere Gelmiyor'Avrupa Birliği İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi (İSKEP) Toroslar Belediyesi proje koordinatörü Ahmet Ata, dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonunu sağlamak konusunda yalnız bırakılmalarından dert yandı.
 • 12:02İzmirli Nakışçılar Ortak Projeler ile Büyüyecekİzmirli Nakışçılar Ortak Projeler ile BüyüyecekHazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatında katma değeri artırarak ülkeye daha çok döviz kazandıran İzmirli nakışçılar, ortak projeler üreterek sektörlerini daha da büyütmeyi amaçlıyor.
 • 11:49Ermenek'te İhmaller ZinciriErmenek'te İhmaller ZinciriErmenek’te geçen yıl meydana gelen maden kazasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın MİGEM raporunu değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Fahri Erenel, Ermenek’teki ihmalleri aktardı ve denetim eksikliğine dikkat çekti.
 • 11:29Memur-sen'in Üye Sayısı 836 Bin 505 OlduMemur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2015 yılı Mayıs ayı istatistiklerine göre Türkiye’deki toplam 1 milyon 679 bin 28 memurdan 836 bin 505’ini üye kaydetme başarısını gösterdiğini bildirdi.
 • 10:40Annelerin Yüzü Güldü, Evde Çocuk Bakımı BaşladıAnnelerin Yüzü Güldü, Evde Çocuk Bakımı BaşladıÇalışan kadınların çocuk bakımı için istihdamdan çekilmesini önlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Evde Çocuk Bakımı projesi başladı.
 • 16:21Ermenek Duruşmasına 3.5 Aylık Kızıyla Katılan Madenci Eşi: Babasını Savunmaya Geldi (3)İş GÜVENLİK UZMANINDAN ALARM SİSTEMİ SAVUNMASI Duruşmaya, Has Şekerler Madencilik Şirketi'nin iş güvenlik uzmanı olarak görev yapan maden mühendisi Engin Yetim de SEGBİS'le katıldı.
 • 14:54Bakanlık Tarım İşçilerinin İnsanlık Dışı Koşullarda Taşındığından Habersiz Mi?'Bakanlık Tarım İşçilerinin İnsanlık Dışı Koşullarda Taşındığından Habersiz Mi?'STK'lar, Manisa’da kamyonet kasasında taşınan 15 işçinin trafik kazasında ölmesinden bakanlıkları suçladı.
 • 14:39Manisa'da 15 Kişinin Öldüğü Trafik KazasıManisa'da 15 Kişinin Öldüğü Trafik KazasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İzmir Milletvekili Musa Çam ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'ın girişleri-Orhan Sarıbal'ın konuşması-Musa Çam'ın konuşması Manisa'da 15 kişinin öldüğü trafik kazası- CHP'li Sarıbal: "Güvencesiz çalışma esasına ve emek sömürüsüne yönelik politika izleniyor.
 • 13:35Manisa'da 15 Kişinin Öldüğü Trafik KazasıDevrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 15 tarım işçisinin yaşamını yitirdiği trafik kazasına ilişkin, "Kamyonet kasasında işçi taşınırken gerçekleşen bir olaya kaza demek mümkün değildir, bu açıkça bir katliam" dedi.
 • 13:16Kani Beko Kani Beko " Manisa'daki Normal Bir Trafik Kazası Değil Cinayettir"Disk Genel Başkanı Kani Beko, tarım işçilerinde en tehlikeli hususun 'dayıbaşılık' sistemi olduğunu belirterek, "Sosyal güvencesi ve sendikaları olmayan, işçi sağlığı ve iş güvenliği bulunmayan bu işçilerimizin bir an önce koruma altına alınması gerekir" dedi.
 • 13:08Kani Beko: Trafik Kazası Değil CinayettirKani Beko: Trafik Kazası Değil Cinayettir* DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bizim işçilerimiz bu koşullarda çalıştırılmaya devam edilecekse iş kazaları ve iş cinayetlerinde Avrupa birinciliğini 2015 yılında, 2016 yılında da hiçkimseye bırakmayacağız" "Malesef üzülerek söylüyorum, bu uyarılara rağmen, görmeyen gözlere, duymayan kulaklara defalarca söylememize rağmen, hükümet ve ilgili bakanlıklar önlemleri dikkate almamasından dolayı son olarak Manisa'da bu kaza yaşandı.
 • 13:00Disk'ten Kaza Tepkisi: Yeter Artık!Disk'ten Kaza Tepkisi: Yeter Artık!Manisa'da 15 işçinin hayatını kaybettiği kazaya bir tepki de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (DİSK) geldi.
 • 12:49Manisa'da 15 Kişinin Öldüğü Trafik KazasıCHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Manisa'da 15 kişinin öldüğü kazayla ilgili değerlendirilmesinde, güvencesiz çalışma esasına ve emek sömürüsüne yönelik politika izlendiğini öne sürerek, böyle bir düzende işçi ölümlerine şaşırmamak gerektiğini söyledi.
 • 12:45Engellilerden Belediyeler Hakkında Suç DuyurusuEngellilerden Belediyeler Hakkında Suç Duyurusu* Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, "Bugün 7 Temmuz 2015 uzatma süresinin de dolduğu gün. Maalesef hala bir arpa boyu yol almış değiliz" "Görevi yapmayarak, ayrımcılık uygulayanlar için Anayasa'dan ve Birleşmiş Milletler Engelli İnsan Hakları Sözleşmesi'nden ve 5378 sayılı kanundan aldığımız hakla belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" Haber-Kamera: Ümit TÜRK İSTANBUL/ DHA 2005 yılında Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarda mimarinin erişilebilir olmasını öngören kanunun, belediyeler tarafından uygulanmadığını ve bugün verilen sürenin son günü olduğunu belirten Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, ilgili belediyeler hakkında "ayrımcılık ve "görev ihmal" suçlarından savcılığa şikayette bulundu.
 • 12:43Engellilerden Belediyeler Hakkında Suç DuyurusuEngellilerden Belediyeler Hakkında Suç Duyurusu2005 yılında Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarda mimarinin erişilebilir olmasını öngören kanunun, belediyeler tarafından uygulanmadığını ve bugün verilen sürenin son günü olduğunu belirten Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, ilgili belediyeler hakkında "ayrımcılık ve "görev ihmal" suçlarından savcılığa şikayette bulundu.
 • 12:01Engelleri Kaldırmayan Belediyeler Hakkında Suç DuyurusuEngelleri Kaldırmayan Belediyeler Hakkında Suç DuyurusuEngelliler, mimari engellerin kaldırılması için tanınan 10 yılık sürenin sona ermesine rağmen bunların kaldırılmaması nedeniyle belediyeler hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • 20:06Disk: Gölmarmara Kaza Değil, Organize Bir CinayettirDisk'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, 13'ü kadar 15 mevsimlik işçinin yaşamını yitirdiği Manisa Gölmarmara'daki kazanın "organize bir cinayet" olduğunu belirterek, sorumluların hesap vermesini istedi.
 • 14:13Seçim Sonrası Resmi Gazete'de Yayınlanan Atama Kararları7 Haziran’da yapılan milletvekili seçiminden sonra birçok kurum başkanlığına çok sayıda atama yapıldı.
 • 12:04İş Kazalarının Önlenmesinde Stratejik Konu, Eğitim"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İnciroğlu,"İş kazalarının yüzde 79'unun kişi hareketlerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
 • 17:22Soma'daki Maden Faciası - Manisa Barosu Başkanı ArslanSoma'daki Maden Faciası - Manisa Barosu Başkanı ArslanGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan'ın açıklamaları Soma'daki maden faciası- Manisa Barosu Başkanı Arslan: - "(Tazminat ödenmesine ilişkin yapılan müracaat) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının olumsuz cevabına karşılık 60 günlük süre içerisinde Manisa İdare Mahkemesinde bakanlıklar ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü aleyhine tazminat davaları açılacaktır" Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma'da geçen yıl yaşanan ve 301 madencinin kaybettiği faciada sorumluluğu bulunduğunu savunduğu bakanlıklar ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında Manisa İdare Mahkemesinde dava açılacağını bildirdi.
 • 17:06Soma'daki Maden FaciasıManisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma'da geçen yıl yaşanan ve 301 madencinin kaybettiği faciada sorumluluğu bulunduğunu savunduğu bakanlıklar ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında Manisa İdare Mahkemesinde dava açılacağını bildirdi.
 • 15:23Bakanlık Soma Faciasında Sorumluluk Kabul EtmediBakanlık Soma Faciasında Sorumluluk Kabul EtmediManisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, 301 madencinin öldüğü Soma faciasının ardından, maddi ve manevi tazminat sorumluluğunun bulunduğunu belirttiği bazı kamu kurum ve kuruluşlarına müvekkilleri adına, tazminat talebiyle dilekçeyle başvurduklarını, ancak uzunca bir sürenin ardından sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın dönüş yaptığını söyledi.
 • 15:20Bakanlık Soma Faciasında Sorumluluk Kabul EtmediBakanlık Soma Faciasında Sorumluluk Kabul EtmediManisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, 301 madencinin öldüğü Soma faciasının ardından, bazı kamu kurum ve kuruluşlarına müvekkilleri adına, tazminat talebiyle dilekçeyle başvurduklarını; ancak uzunca bir sürenin ardından sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın dönüş yaptığını söyledi.