Son Dakika Haberleri: Köylerde İmece Usulü Yapılan Yufka ve Gözleme Komşuluk İlişkilerini Geliştiriyor

Köylerde İmece Usulü Yapılan Yufka ve Gözleme Komşuluk İlişkilerini Geliştiriyor

Köylerde İmece Usulü Yapılan Yufka Açımı ve Gözleme Yapımı Kadınlar Arasında Komşuluk ve Kaynaşma Kültürünü Geliştiriyor. Sosyolog ve Kişisel Gelişim Uzmanı Şebnem Asiltürk'e Göre, Köy Kadınları Birçok Dert, Sıkıntı ve Sevincini Yufka Ekmek ve Gözleme Yaparken Paylaşıyor.

17.12.2008 10:20
Köylerde İmece Usulü Yapılan Yufka ve Gözleme Komşuluk İlişkilerini Geliştiriyor,
Köylerde imece usulü yapılan yufka açımı ve gözleme yapımı kadınlar arasında komşuluk ve kaynaşma kültürünü geliştiriyor. Sosyolog ve kişisel gelişim uzmanı Şebnem Asiltürk'e göre, köy kadınları birçok dert, sıkıntı ve sevincini yufka ekmek ve gözleme yaparken paylaşıyor. İmece usulü yapılan işler 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır' atasözünü de doğruluyor.

Toplum bilimci Asiltürk, imece usulü yapılan işlerin birlikte hareket etme, yardımlaşma, bir işi kolay kılma ve birlikte yaşama kültürünü kenetlediğini ifade ediyor. Kadınların ekmek yaparken birbiriyle konuşarak psikolojik olarak rahatladıklarına da dikkat çeken Asiltürk, imeceyi şöyle anlatıyor: "Birlikte iş yapma insanlar arası birlik, beraberlik, sevgi, saygı, bir işi başarma ve kenetlenmeyi sağlar. Kadınlarımız nasırlı elleriyle yufka açarken ve gözleme yaparken aynı zamanda birlikte yaşama, komşuluk ve komşu olma kültürünün temelini atıyor. Düğünlerde, cenazelerde ve sosyal etkiliklerde imeceyle yapılan işler hanımlar arası kaynaşmayı sağlar. Kadınlar yufka yaparken birbirleriyle konuşarak dertleştiği için iş yaparken yorulmazlar. Birliktelik sevgiyle açılan hamurları 'yufka' deyip 'gözleme' deyip geçmeyelim."

Yüksek lisansını Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde hamurlu tatlılar ve yufka yapımı üzerine yapan Abdullah Badem, köylerde imece usulü yapılan işlerin aileler arası kaynaşmayı pekiştirdiği tezine katılıyor. Yüksek lisansını yaparken yufka ve gözleme yapan 140 köy kadınıyla yüz yüze görüşme yaptığını belirten Badem, köylerdeki birliktelik ve zor şartlarda yaşama ruhunun imecede gizli olduğunu kaydediyor.

Selma Karabacak, Ayşe Öztürk, Nilüfer Yıldız, Meryem Önal isimli ev hanımları Taşağıl beldesinde 20 yıldır yufka ekmek ve gözleme yapımını komşularıyla birlikte imeceyle yaptıklarını ifade ediyor. Ev hanımı Nilüfer Yıldız, turizm sezonunda Beşkonak'ta Köprülü Kanyon'a giden turistlere sipariş üzerine peynirli, katmerli, helvalı, harnup pekmezli, ballı, ıspanaklı, patatesli ve kaşarlı gözleme yaptıklarını anlatıyor.

(CİHAN)

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 01.04.2015 17:24:44. #1.13#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Köylerde İmece Usulü Yapılan Yufka ve Gözleme Komşuluk İlişkilerini Geliştiriyor
[Hata Bildir]